Výuka hrou (hry)



Zpět na začátek knihy ...

Voda je důležitým životním prostředím mnoha živočichů arostlin. Organismy žijí ve vodních ekosystémech přírodních i umělých. V našich podmínkách se setkáme nejčastěji s rybníkem, jezerem, přehradní nádrží, potokem, řekou, studánkou, studnou, močálem apod., ale za hranicemi republiky uvidíme i moře, oceán a další.

Při sledování jakéhokoli ekosystému lze vypozorovat úzké vztahy mezi jednotlivými vodními organismy, které se dají schematicky znázornit jako potravní řetězce, potravní sítě nebo potravní pyramidy.

Potravní řetězec popisuje vztahy mezi jednotlivými druhy v ekosystému a není větvený. Obvykle se vztah mezi sežírajícím a sežíraným organismem v diagramu znázorňuje pomocí šipky, která reprezentuje přenos biomasy.
Jinými slovy ukazuje, jak se v rámci ekosystému přesunuje biologický materiál a energie z jednoho druhu na druhý (http://cs.wikipedia.org/wiki/Biomasa).

Na začátku potravního řetězce jsou vždy rostliny, které produkují (vyrábějí) organické látky (http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotosynt%C3%A9za). Říkáme jim producenti. Na ně navazují býložraví živočichové, kteří se živí (konzumují) pouze rostlinnou potravou (žerou vyrobené organické látky). Jsou to konzumenti prvního řádu. Živočichové, kterým slouží jako potrava jiní živočichové - masožravci - jsou konzumenti vyšších řádů.

Potravni-retezec_2

V přírodě na potravní řetězce navazují řetězce rozkladné. Rozkladači (destruenti) rozkládají organickou hmotu na vodu, oxid uhličitý a minerální látky. Příroda téměř nezná odpady.

Živočichové se neživí jen jedním druhem organismů, ale mnoha dalšími. Existuje mezi nimi mnoho potravních vztahů a ty tvoří potravní sítě, což jsou rozvětvené potravní řetězce.

Graficky se dají znázornit potravní vztahy (od producentů až ke konečným konzumentům) a zároveň množství organismů tzv. potravní pyramidou. Pyramida je rozdělena na několik stupňů. Největší hmotnost organické hmoty (biomasy) tvoří producenti, menší už býložravci a ještě menší masožravci. Živočichové v každém patře pyramidy využívají jen asi 10 % energie a látek z patra předcházejícího (proto tvar pyramidy).

Eko_pyramida

Vzájemné vztahy organismů ve vodních ekosystémech zajišťují biologickou rovnováhu.

Úkol

Vyhledej ve svém nejbližším okolí všechny vodní ekosystémy - jsou přirozené nebo umělé?

Na příkladu rybníka vysvětli, co je ekosystém, popiš jeho základní složky do nákresu.

Odpověď

Rybnik_voda

Navrhni grafické schéma koloběhu látek ve vodě, ve kterém použiješ pojmy: sluneční světlo, organické látky, anorganické látky, CO2, O2, organismy využívající mrtvá těla a jiné organické zbytky, rostliny, živočichové, bakterie, producenti, konzumenti, rozkladači .

Otázka

Člověk zaujímá v přírodě funkci predátora, parazita, producenta nebo rozkradače?

Odpověď

Čím může člověk narušit biologickou rovnováhu ve vodních ekosystémech?

Odpověď

Co můžeš udělat ty pro udržení biologické rovnováhy vodních ekosystémů v tvém okolí?

Odpověď